W 1981 r. w ramach Wydziału Elektrycznego utworzony został Zakład Podstaw Elektroniki. W 1991 r. został on przekształcony w Katedrę Podstaw Elektroniki. Pierwszym kierownikiem Katedry był prof. dr hab. inż. Andrzej Kusy, tragicznie zmarły w czerwcu 1999 r. Obecnie kierownikiem Katedry jest prof. dr hab. inż. Andrzej Kolek. Oprócz niego w Katedrze pracuje 10 osób ze stopniem naukowym doktora na stanowiskach adiunktów oraz 3 pracowników technicznych.
Nauczyciele akademiccy Katedry prowadzą zajęcia dydaktyczne dla studentów Wydziału Elektrotechniki i Informatyki PRz. Dotyczą one szeroko rozumianych podstaw elektroniki: od przyrządów półprzewodnikowych, układów elektronicznych analogowych i cyfrowych, przez cyfrowe przetwarzanie sygnałów, akwizycję danych, do programowania komputerów w szczególności zorientowanego obiektowo (język C++).
Badania naukowe prowadzone w Katedrze dotyczą właściwości transportowych oraz szumów w materiałach i elementach elektronicznych. Obiektem zainteresowania są w głównej mierze materiały nieuporządkowane, zwłaszcza rezystory grubowarstwowe, m.in. typu dwutlenek rutenu + szkło. Badania eksperymentalne prowadzone są w oparciu o kriostat z magnesem nadprzewodzącym oraz urządzenia do pomiaru szumów z możliwością analizy widmowej.
Prace teoretyczne koncentrują się na syntezie modeli transportu elektrycznego w materiałach nieuporządkowanych i niejednorodnych oraz elementach elektronicznych. Prace dotyczą m.in. zjawisk perkolacji klasycznej i kwantowej. Prowadzone są również badania numeryczne nanostruktur i systemów mezoskopowych, takich jak np. heterostuktury, kropki i druty kwantowe.